Konsertit

Torstai 10.9.2020

MILLOINMISSÄMITÄ
18.00TuomiokirkkoAvajaiskonsertti
19.30TuomiokirkkoTuomiokirkkoseurakunnassa soi!
20.00Vanha kirkkoChorus Cantorum Finlandiae
20.00Mikael Agricolan kirkkoPACEM – jazzmessu
21.00Kallion kirkkoNordisk Orgel
21.30JohanneksenkirkkoOratorio Jorden
22.30TuomiokirkkoNordisk Orgel

Perjantai 11.9.2020

MILLOINMISSÄMITÄ
9.00Uspenskin katedraaliAamupalvelus
12.00Vanha kirkkoLounasmusiikki
12.00Organo, MusiikkitaloLounasmusiikki
13.00TuomiokirkkoKansallinen konsertti – Ruotsi
16.15KansalaistoriPop up-tapahtuma
17.00TuomiokirkkoKansallinen konsertti – Islanti
18.30JohanneksenkirkkoGrand Chorales
18.30Kallion kirkkoUrkumaratoni
19.00Mikael Agricolan kirkkoVuoden musiikkiryhmä
19.00Suomenlinnan kirkkoBingen & Birgitta
20.00Temppeliaukion kirkkoKansan suusta ja kanttorien kynästä
20.00PaavalinkirkkoKoko kirkko raikaa renessanssia!
22.00Uspenskin katedraaliYökonsertti

Lauantai 12.9.2020

MILLOINMISSÄMITÄ
9.00Kampin kappeliAamumusiikki
12.00Vanha kirkkoVinterorgel
12.00Organo, MusiikkitaloLounasmusiikki
13.00TuomiokirkkoKansallinen konsertti – Tanska
16.00TuomiokirkkoKansallinen konsertti – Norja
19.00Konserttisali, MusiikkitaloJuhlakonsertti

Sunnuntai 13.9.2020

MILLOINMISSÄMITÄ
9.00Kampin kappeliAamumusiikki
12.00JohanneksenkirkkoJuhlajumalanpalvelus

TORSTAI 10.9.2020 18.00 – AVAJAISKONSERTTI

Helsingin tuomiokirkko

Mukana mm Maria Kalaniemi, harmonikka, Senni Valtonen, kantele, piispa Teemu Laajasalo, poikakuoro Cantores Minores Hannu Norjasen johdolla.

Cantores Minores – photo Tiiu Kaitalo

Lue lisää …

———————————————————————————————————

TORSTAI 10.9.2020 19.30 – TUOMIOKIRKKOKONSERTTI

Helsingin tuomiokirkko

Tuomiokirkkoseurakunta Soi! – Tuomiokirkon kirkkomuusikot
Anna Pulli-Huomo, Pentti Ingerö, Inka Kinnunen, Risto Pulkamo, Matti Vaakanainen & Harri Viitanen

———————————————————————————————————

TORSTAI 10.9.2020 20.00 – KUOROKONSERTTI

Vanha kirkko

Chorus Cantorum Finlandiae – Suomen Kanttorikuoro

CFF photo Reijo Koirikivi
Chorus Cantorum Finlandiae – photo Reijo Koirikivi

Lue lisää …

———————————————————————————————————

TORSTAI 10.9.2020 20.00 – PACEM – JAZZ MASS

Mikael Agricolan kirkko

PACEM – PB-Collective

PB-Collective

Lue lisää …

———————————————————————————————————

TORSTAI 10.9.2020 21.00 – NORDISK ORGEL

Kallion kirkko

Hannah Marie Carding, urut
Anders Börjesson, urut

Anders Börjesson & Hannah Marie Carding

Lue lisää …

———————————————————————————————————

TORSTAI 10.9.2020 21.30 – ORATORIO

Johanneksenkirkko

Camilla Wiksten-Rönnbacka, mezzosopraano
Maria Linde, altto
Marcus Kalliokoski, tenori
Loviisan oratoriokuoro
Vox Immanuel
Glint Ensemble
Eric-Olof Söderström, johtaja

Eric-Olof Söderström & Maria Linde & Camilla Wiksten-Rönnbacka

Lue lisää …

———————————————————————————————————

TORSTAI 10.9.2020 22.30 – NORDISK ORGEL

Helsingin tuomiokirkko

Morten Ladehoff, urut
Santeri Siimes, urut

Santeri Siimes & Morten Ladehoff

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 9.00 – AAMUPALVELUS

Uspenskin katedraali

Ruotsinkielisessä aamupalveluksessa laulaa Helsingin ortodoksisen seurakunnan ruotsinkielinen Mariam-kuoro Rikhard Dahlströmin johdolla ja palveluksen toimittaa rovasti Mikael Sundkvist.

Uspenskin katedraali

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 12.00 – LOUNASMUSIIKKI

Vanha kirkko

Ensemble Munkkivuori
Senni Valtonen
Harri Kerko
Atte Tenkanen

Ensemble Munkkivuori – photo Mari Erävaara

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 12.00 – LOUNASMUSIIKKI

Organo-sali Musiikkitalossa

Sibelius-Akatemian opiskelijoita

Organo Hall at the Music Centre

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 13.00 – KANSALLINEN KONSERTTI – RUOTSI

Helsingin tuomiokirkko

Schola Gothia
Ulrike Heider
Helene Stensgård Larsson
Sabina Nilsson
Yvonne Carlsson

Schola Gothia – photo Jon Liinason

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 17.00 – KANSALLINEN KONSERTTI – ISLANTI

Helsingin tuomiokirkko

Dómkórinn Reykjavík
Kári Þormar, johtaja

Dómkórinn Reykjavík

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 18.30 – GRAND CHORALES

Johanneksenkirkko

Carl-Henrik Fernandi, saksofoni
Markus Wargh, urut

Markus Wargh & Carl-Henrik Fernandi

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 18.30 – URKUMARATON

Kallion kirkko

Anders Börjesson, Ruotsi
Hannah Marie Carding, Norja
Markku Hietaharju, Suomi
Jaana Ikonen, Suomi
Morten Ladehoff, Tanska
Björn Steinar Solbergsson, Islanti
Matti Vaakanainen,  Suomi

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 19.00 – SANCTI AMICI & FRIDA

Mikael Agricolan kirkko

Sancti Amici & Frida
Minna Wesslund, johtaja

Sancti Amici & Frida

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 19.00 – BINGEN & BIRGITTA

Suomenlinnan kirkko

Vox Silentii
Hilkka-Liisa Vuori
Johanna Korhonen

Vox Silentii – photo Heikki Tuuli

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 20.00 – KANTTORIKUORO

Temppeliaukion kirkko

Uudenmaan kanttorikuoro
Tommi Niskala, johtaja

Temppeliaukion kirkko

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 20.00 – RENESSANSSIA!

Paavalinkirkko

Opiskelijoita ja opettajia seuraavista musiikkioppilaitoksista:
Sibelius-Akatemia, kirkkomusiikin aineryhmä
Musikinstitutet Kungsvägen, Espoo
Musik- och kulturskolan Sandels, Helsinki

Paavalinkirkko

Lue lisää …

———————————————————————————————————

PERJANTAI 11.9.2020 22.00 – YÖKONSERTTI

Uspenskin katedraali

Uspenie – kvartetti
Varvara Merras-Häyrynen, Larissa Qvintus-Petsalo, Elia Pietarinen, Rikhard Dahlström
Uspenskin Katedraalikuoro
Varvara Merras-Häyrynen, johtaja
Maria Takala-Roszczenko, juontaja

Uspenskin katedraali

Lue lisää …

———————————————————————————————————

LAUANTAI 12.9.2020 9.00 – AAMUMUSIIKKI

Kampin kappeli

Kamarikuoro Gloria
Seppo Murto, johtaja

Kamarikuoro Gloria – photo Liisa Takala

Lue lisää …

———————————————————————————————————

LAUANTAI 12.9.2020 12.00 – VINTERORGEL

Vanha kirkko

Maria Säfsten, urut

Maria Säfsten

Lue lisää …

———————————————————————————————————

LAUANTAI 12.9.2020 12.00 – LOUNASMUSIIKKI

Organo-sali Musiikkitalossa

Liisa Ahlberg, urut
Anne Hätönen, urut
Timo Kiiskinen, urut
Markus Malmgren, urut

Lue lisää …

———————————————————————————————————

LAUANTAI 12.9.2020 13.00 – KANSALLINEN KONSERTTI – TANSKA

Helsingin tuomiokirkko

Roskilde Domkirkes Pigekor
Christa Brix Hauser, johtaja

Roskilde Domkirkes Pigekor

Lue lisää …

———————————————————————————————————

LAUANTAI 12.9.2020 16.00 – KANSALLINEN KONSERTTI – NORJA

Helsingin tuomiokirkko

Christiania Mannskor
Marius Skjolaas, johtaja

Christiania Mannskor – photo Erlend Berge

Lue lisää …

———————————————————————————————————

LAUANTAI 12.9.2020 19.00 – JUHLAKONSERTTI

Musiikkitalon konserttisali

Tuuli Lindeberg, Kajsa Dahlbäck, Monica Groop, Hugo Hymas & Aarne Pelkonen

Tuuli Lindeberg, sopraano
Kajsa Dahlbäck,
sopraano
Monica Groop,
altto
Hugo Hymas,
tenori
Aarne Pelkonen,
basso
Helsingin Barokkiorkesteri
Symposiumkuoro

Aapo Häkkinen, johtaja

Lue lisää …

Juhlakonsertin jälkeen on karonkka Musiikkitalon aulassa symposiumosallistujille (sisältyy osallistumismaksuun).

———————————————————————————————————

SUNNUNTAI 13.9.2020 9.00 – AAMUMUSIIKKI

Kampin kappeli

Lauluyhtye Seksti
Tarja Silvennoinen, johtaja

Lauluyhtye Seksti

Lue lisää …

———————————————————————————————————

SUNNUNTAI 13.9.2020 12.00 – JUHLAJUMALANPALVELUS

Johanneksenkirkko

Mukana mm piispa Teemu Laajasalo, piispa Bo-Göran Åstrand, Roskilde Domkirkes Pigekor ja Dómkórinn Reykjavík

———————————————————————————————————